Diş İmplantı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Diş implantı hakkında sık sorulan sorular ve cevapları, bilinçli bir karar vermenize ve diş implantlarının muazzam faydalarını anlamanıza yardımcı olabilir.

Diş kaybı, çeşitli tedavi yöntemlerinin uygulanmaya başlamasıyla birlikte bir problem olmaktan çıkmıştır. Protezler, köprüler ve diş implantları dahil olmak üzere birçok seçeneğiniz vardır. Belki de her seçeneği zaten düşündünüz, ancak belirli ağız sağlığı ihtiyaçlarınız için hangisinin en iyisi olduğundan emin değilsiniz. Bu metin; diş implantı hakkında sık sorulan sorular ve cevapları, bilinçli bir karar vermenize ve diş implantlarının faydalarını anlamanıza yardımcı olabilir.

Diş İmplantı Hakkında Sık Sorulan Sorular

1. Diş İmplantları Kaybedilen Dişleri Yerine Getirir Mi?

Doğal diş, ağızda görünen ve çiğnemek için kullanılan diş ve diş etlerinin altında bulunan kökten oluşur. Diş implantı, kaybedilen bir diş için en gerçekçi alternatiftir. İmplant kabaca 3 parça olarak değerlendirilebilir.

  1. Çene kemiği için yerleştirilen genellikle silindirik yapıda, titanyumdan yapılmış materyal.
  2. Protetik yapıyı ağızda tutacak, kesik diş görevi yapan ara parça (abutment).
  3. Ağızda eksik olan dişin yerini tutan protetik parça (kron).

2. Diş İmplantları İçin İyi Bir Aday Mıyım?

Dental implantlar; dayanıklı, çekici, işlevsel ve ömür boyu dayanabilmeleri nedeniyle diş eksikliğinin tedavisinde “Altın Standart” olarak kabul edilir. Bununla birlikte, tüm hastalar diş implantları için uygun değildir. Dental implant ameliyatına girmeden önce sağlıklı diş etlerine, yeterli kemik yüksekliğine ve genişliğine ve iyi bir genel sağlık durumuna sahip olmak önemlidir.

Sağlıklı Diş Etleri

Sağlıksız diş etleriniz varsa ve diş eti hastalığı veya periodontal hastalık belirtileri gösteriyorsanız, yoğun periodontal hastalık tedavisini tamamlayana kadar implant prosedürüne uygun olmayabilirsiniz. Diş hekiminiz, diş eti sağlığınızı iyileştirmek ve implantları uygun bir seçenek haline getirmek için kök aşındırma veya diş eti tedavisi gibi kapsamlı prosedürler önerebilir.

Yeterli Kemik Yüksekliği ve Genişliği

İmplantlar, çeşitli çaplarda ve uzunlukta bulunmaktadır. Kuvvet dağılımı açısından iyi bir analiz yapılıp, kuvvetleri karşılayacak çapta ve uzunlukta implantların seçilmesi gerekir. Bu titanyum implant, dişin doğal kökünün yerini alır ve diş eti çizgisi boyunca görünen krona yapışır. Yeterli kemik uzunluğu ve genişliği olmadan titanyum implant yeterince desteklenemez. Şu anda yeterli kemik yüksekliği ve genişliği yoksa, diş implantları için yeterli kemiği yeniden istenilen boyutlara getirebilmek için tedavi alabilirsiniz. Aşırı kemik erimesi bulunan vakalarda, Subperiosteal İmplant tedavisi de sizin için birer seçenek olabilir.

Genel Sağlık

İmplant tedavinizi engelleyebilecek başka sağlık faktörleri de vardır. Çok sigara içenler, hamileler, çocuklar, kronik hastalığı olanlar implant yaptıramayabilir. Kalıcı ağız sağlığı peşinde koşarken diş implantlarını bir seçenek haline getirmek için yaşam tarzı alışkanlıklarınızı ayarlamanız mümkündür.

3. İmplantlar Neden Evde Bakım Gerektirir?

Diş implantı kronlarının kendileri boşluklara ve çürümeye eğilimli değildir, ancak diş eti dokunuz bakteri, şeker ve hastalığa karşı hala savunmasızdır. Sonuç olarak implantlarınız, gerçek dişlerinizin ihtiyaç duyduğu günlük bakımdan daha fazlasını gerektirir. Diş fırçası kullanmanın yanında diş ipleri ve ağız duşlarıyla, ağız bakımını daha etkin yapmamız gereklidir.

Fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı ihmal ederseniz, bakteriler birikir ve diş etlerinizi enfekte eder. Diş etlerindeki iltihaplanma ve enfeksiyon, her bir diş implantı titanyum vidasının yapısını ve bütünlüğünü tehlikeye atar. Bu durum implantı destekleyen kemiğin kaybıyla sonuçlanabilir. Hızlı bir şekilde tedavi edilmez ve çözülmezse implant başarısız olur.

Bakterileri yok etmek ve peri-implantitis riskini ortadan kaldırmak için düzenli olarak fırçalayın, ağız duşu ve diş ipi kullanın.

4. Diş İmplantları Neden Bu Kadar Popüler?

Diş implantları, tam dişsiz vakalarda total protezlere göre daha verimli bir şekilde ağız sağlığının sağlanmasını sağlar. İmplantlar, genel olarak aşağıdaki üç faydayı size sunar.

Sağlıklı Çene Kemiğinizi Koruyun ve Oluşturun

Eksik dişlerinizin yerine konması, estetik ve fonksiyonel nedenlerden önemlidir. Ağzınızdaki her diş, alttaki kemiğin uyarılmasında ve güçlendirilmesinde önemli bir rol oynar. Bir dişinizi kaybettiğinizde, o bölgedeki sağlıklı kemik fonksiyon dışı kaldığından dolayı koruma yeteneğini kaybeder.

Diş implantları, çene kemiğini uyarmaya devam ettiği için kemik de erime meydana gelmez ve mevcut durumunu korumaya devam eder.

Kolayca Yiyin ve Konuşun

Diş kaybı, yaşam tarzınızı birçok yönden, özellikle de komplikasyonsuz yemek yeme ve konuşma yeteneğinizi etkiler. Sadece bir diş kaybı bile telaffuzu ve çiğnemeyi etkileyebilir. İmplantlar tek veya çoklu dişlerin yerine kullanılabilir, böylece en sevdiğiniz yiyeceklerden veya topluluk içinde konuşmaktan kaçınmanız gerekmez.

Güvenle Gülümseyin

Diş kaybının yarattığı en belirgin problem gülüşünüzdür. Neyse ki implantlar eksik dişlerinizin yerini alarak bir kez daha tam ve eksiksiz bir gülümseme sunar. Doğal ve gerçekçi göründükleri için kimse diş kaybının bir zamanlar sizin için bir sorun olduğundan şüphelenmez bile.

5. İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Dental implant süreci hızlı değildir, ancak sonuçlar kesinlikle beklemeye değer. İmplant tedavisinin tamamlanması genellikle iki ila altı ay arasında sürer. Bu süreç çene kemiğinizin durumuna, uygulanacak tedavi protokollerine göre değişiklik gösterebilir. Süreç kabaca aşağıdaki şekilde sürebilir:

  1. İmplant yapılacak bölgedeki dişlerin çekimi.
  2. İmplant yapılacak bölgedeki kemik dokusunun iyileşmesi için beklenecek süre.
  3. İmplantın yerleştirilmesi.
  4. İmplantın çene kemiğiyle kaynaşması için beklenen süre (osteointegrasyon).
  5. İmplanta iyileşme başlığının takılması ve diş eti sağlığının sağlanması için beklenen süre.
  6. İmplantın üzerine protez yapılması.

İmplant yerleştirme başlamadan önce kemik grefti ameliyatına ihtiyacınız varsa süreç daha uzun sürebilir.

6. Dental İmplant Ameliyatı Sonrasında Neler Beklemeliyim?

Dental implant cerrahisi birden fazla adımda gerçekleşir. Diş hekiminiz eski, hasarlı dişleri çekerken ve titanyum vida implantlarını çene kemiğinize yerleştirdiği için işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. İşlemden sonra ilk birkaç gün şişlik, morarma, implant bölgesinde ağrı ve hafif kanamalar görebilirsiniz. Ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler rahatsızlığınızı kontrol etmenize ve iyileşirken enfeksiyonu önlemenize yardımcı olacaktır. Bu konuda doktorunuzun önerdiği ilaçlar haricinde ilaç kullanmaktan kaçının.

7. Dental İmplantlarla İlgili Nereden Yardım Alabilirim?

Birçok diş hekimi diş implantlarında uzmanlaştığını iddia eder, ancak bazıları size üstün, güvenilir sonuçlar verecek eğitim ve deneyimden yoksundur. Dental implant tedavisi ve teknolojisinde uzman bir diş hekimi bulmak önemlidir.

Mevcut implantlarınız yanlış yerleştirilmiş veya yerinden kaymışsa, implantlarınızı restore edecek ve sizi gülümsetecek deneyim ve teknoloji için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diş implantı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizi arayabilir ya da online randevu oluşturabilirsiniz.