Diş Erozyonu Nedir?

diş erozyonu nedir?

Abrazyon olarak da adlandırılabilen diş erozyonu, diş minesinin çeşitli faktörlere bağlı olarak aşınması sonucunda oluşmaktadır. Diş minesi, dişin dışını kaplayan ve koruyan sert bir maddedir. Aynı zamanda vücudumuzdaki en sert maddelerden de biridir. Ancak bazı durumlarda bu katmanda aşınma gözlenebilmektedir. Diş erozyonunun belirtileri, sıcak ve soğuğa hassasiyetten, dişte çatlama gibi daha ciddi sorunlara kadar değişiklik gösterebilir.​

Abrazyon Neden Olur?

Çeşitli faktörlere bağlı olarak abrazyon gelişebilmektedir.

  • Bruksizm (Diş sıkma alışkanlığı),
  • Ağız kuruluğu,
  • Zayıflamak için yapılan çeşitli diyetler,
  • Sindirimde meydana gelen çeşitli sorunlar,
  • Aşırı sert kıllı diş fırçaları kullanmak,
  • Kola ve benzeri asitli gıdaların aşırı tüketilmesi,
  • Genetik faktörler.

Diş Erozyonu Belirtileri

Renklenme 

Diş aşınması sırasında dişin dentin tabakası açığa çıktığı için dişlerde renk değişikliği veya sararma meydana gelebilir. Dentin ne kadar açıkta kalırsa, dişler o kadar sarı olur çünkü dentin tabakasının doğal rengi sarıya yakın bir renktir. Dış etkenlere karşı mine tabakasına göre daha hassastır. Daha da önemlisi bu renk değişikliği dişin kendi yapısından kaynaklıdır. Bunun yanında kötü ağız hijyeni veya tütün ürünlerinin aşırı tüketimi nedeniyle böyle görünen sararmış dişler tamamen farklı bir sorundan kaynaklanmaktadır.

Diş Hassasiyeti

Dişleri koruyan minenin aşınarak dentini açığa çıkarması sonucunda oluşan hassas dişler, dental erozyonu probleminin çok yaygın belirtileridir. Mineye göre daha hassas olan bu dentin sıcaklığa daha duyarlıdır ve çürümeye daha yatkındır.

Etkilenen dişi çok sıcak veya çok soğuk sıcaklıklara maruz bırakmak, ağızda ve çenede keskin, bıçak saplayıcı ağrılara neden olabilir. Hassasiyet devam ederse dişlerinizin kanal tedavisine ihtiyacı olabilir.

Yuvarlak Dişler

Diş erozyonunun erken evrelerinde dişlerin yuvarlak bir görünüme sahip olması yaygındır. Dişin çıkıntıları aşınarak daha düz veya daha yuvarlak bir yüzey bırakır. Benzer şekilde dişlerin, köpek dişleri ve kesici dişler gibi daha keskin kenarları da yuvarlak görünecektir. Çünkü dış sıkmaları sonrasında diş minesinde, mikro düzeyde çatlaklar oluşacak ve dişlerin en çok gıda ile temas eden kısımlarında aşınma meydana gelecektir.

Şeffaf veya Kumlanmış Görünüm

Diş erozyonunun erken evrelerinde dişlerin kumlanmış bir görünüme sahip olması veya ön diş uçlarının yarı saydam görünmesi gözlenebilir. Çukurlaşma, dişin erozyona yenik düşmeye başladığının bir işaretidir. Şeffaflık ise, hem minenin incelmesinin hem de alttaki dentinin göreceli sarılığının bir sonucudur.

Erozyon Lezyonları

Dişlerin çiğneme yüzeylerinde, çukurlaşma olarak da tanımlanan küçük bozukluklar oluşmaya başlayabilir. Bu bozukluklar, minenin aşırı bir şekilde aşındığı yerleri gösterir. 

Diş Erozyonu Önlenebilir Mi?

Diş erozyonunun erken veya ileri belirtilerinden herhangi birini gösteriyorsanız, randevu alarak kapsamlı bir muayene olabilirsiniz. Abrazyonu gidermek için ne kadar uzun süre beklerseniz, daha pahalı ve kapsamlı diş tedavileri riskiniz de o kadar yüksek olur.