Diş Eti Kanaması

Periodontoloji

Diş etleriniz kolayca kanıyor mu? Fırçalarken veya diş ipi kullanırken yanlış tekniği kullanmak gibi basit bir nedenden dolayı diş eti kanaması yaşıyor olabilirsiniz. Bunun yanında diş eti kanamaları, kontrol etmeniz gereken bir sağlık durumunun işareti de olabilir.

Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Aşağıdaki durumlarda dis etleri kanamasi gözlenebilir:

  • Diş eti iltihabı,
  • Çok sert diş fırçalama ya da sert diş fırçası kullanımı,
  • Diş ipi rutinine yeni başlamak ve diş etlerinin diş ipine alışkın olmaması,
  • Bazı kan sulandırıcı ilaçlar,
  • Hamileliğe bağlı diş problemleri,
  • Bazı sistemik hastalıklar,
  • İyi oturmayan protez dişler.

Bunların yanında durduk yere diş eti kanaması, diş ve ağız sağlığı dışında daha büyük problemlerin de işaretçisi olabilir.

Diş Eti İltihabı

Plak diş dokuları üzerinde çok uzun süre kaldığında diş eti iltihabı gelişebilir. Dişlerinizi fırçalamak plakları temizler ve çürükler (diş çürükleri) geliştirmenizi engelleyebilir. Ancak düzgün bir şekilde fırçalamaz ve diş ipi kullanmazsanız plak diş eti hattınızda kalabilir.

Plak ortamdan uzaklaştırılmazsa, sertleşerek tartar (taş) oluşturabilir ve bu da kanamayı artırır. Diş etlerinizin yakınında plak birikmesi de diş eti iltihabına neden olabilir.

Diş eti iltihabı belirtileri şunları içerir:

  • Şiş diş etleri
  • Ağızda ve diş etlerinin çevresinde ağrı
  • Diş eti kanaması

Periodontitis

Diş eti iltihabı ilerlediğinde ve diş çevre dokularını etkilediğinde periodontal hastalık (periodontitis) ortaya çıkabilir. Periodontal hastalık, dişlerinizi ve diş etlerinizi destekleyen, çene kemiği ve destekleyici dokuların bir enfeksiyonudur. Periodontitis dişlerinizin hareketliliğinin artmasına dolayısıyla sallanmasına veya düşmesine neden olabilir.

Diş Eti Kanamaları Önlenebilir Mi?

İyi diş hijyeni, diş eti kanamasını yönetmenin ilk adımıdır. Doğru fırçalama ve diş ipi kullanımı diş eti hattınızdaki plakları çıkarabilir ve periodontal hastalık geliştirme riskinizi azaltabilir. Bunun yanında profesyonel diş temizliği için de yılda iki kez diş hekiminizi ziyaret etmeniz gerekir. 

Diş eti kanaması diş sorunlarının en yaygın belirtisi olsa da, bunun nedeni başka sorunlar olabilir. Diş eti kanaması 7 ila 10 gün içinde düzelmezse bir diş hekimine görünün. Plak ve tartarı çıkarmak ve diş eti iyileşmesini desteklemek için derin bir diş temizliğine ihtiyacınız olabilir. Diş eti kanamanızın altında yatan sorunun diş sağlığı olup olmadığını belirlemek için 533 346 27 57 numarası üzerinden iletişime geçerek, randevu oluşturabilirsiniz.