Kesici Diş Ve Önemi

kesici diş nedir?

Kesici dişler, üst ve alt çenenin önünde, köpek dişler arasında yer alan dört diştir. Her sağlıklı bireyde toplam sekiz kesici diş vardır. Genellikle kesici dişlerin bir kökü vardır, azı dişlerinin ise normalde iki veya üç kökü vardır.

Hem üst (veya maksiller) hem de alt (veya mandibular) çenede ağzın önünde yer alan ve kesici dişleri ve köpek dişleri içeren altı diş topluca ön dişler olarak adlandırılır. Çenenin arkasında bulunan dişlere ise arka dişler denir.

Kesici Dişler

İki tür kesici diş vardır:

Orta kesici dişler, mesial pozisyon olarak bilinen çenenin en önünde ve ortasındakilerdir. En büyük kesici dişler maksiller orta (üst ve orta) kesici dişlerdir. Bir insan gülümsediğinde görünen en belirgin dişlerdir.

Yan kesici dişler, orta kesici dişlerin sağ ve sol taraflarında bulunan iki diştir.

Kesici dişler bebeklerde ortaya çıkan ilk dişlerdir. Aynı zamanda kesici dişler ve azı dişleri genellikle ilk çıkan yetişkin dişleridir. Yan kesici dişler, orta kesici dişlerin yanında bulunur.

Kesici Dişlerin İşlevi

Kesici dişlerin birincil işlevi yiyecekleri kesip parçalamaktır, ancak bu ön dişlerin estetik görünümü, gülümseme, yemek yeme ve konuşma sırasında görülebildiği için çok dikkatle incelenir.

Kesici Dişlerle İlgili Diş Sorunları Nelerdir?

Normal bir ısırma veya ağız kapanışında, her bir üst kesici diş, altındaki karşılık gelen mandibular kesici dişle hafifçe üst üste gelir. Bununla birlikte, çarpık dişler veya yanlış hizalanmış bir çene, ısırmayı etkileyebilir. Bu yaygın duruma maloklüzyon denir ve bu durum alttan kapanışa, aşırı kapanışa veya çapraz kapanışa neden olabilir.

Çarpık kesici dişler ve maloklüzyon, ciddi vakalarda ortodonti ile veya daha az ciddi vakalarda kaplama ile ele alınabilir. Diş teli şeklindeki ortodonti, maloklüzyonu düzeltmek için yaygın olarak kullanılır.

Kesici Dişlerinizin Bakımı

Tüm dişlerde olduğu gibi, sağlıklı kesici dişleri korumak için iyi diş hijyeni önemlidir. Çenenin ön kısmında yer aldıkları ve en görünen diş oldukları için kozmetik ve yaşam tarzı açısından da önem taşırlar.

Kesici dişlerinizi korumak ve bakımını yapmak için dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın. Her yemekten sonra fırçalamak idealdir – ancak diş minenizin yeniden sertleşmesine izin vermek için yemekten sonra en az 30 dakika bekleyin.

Günde en az bir kez diş ipi kullanmak, diş fırçasının ulaşamadığı dişler arasında saklanan bakteri ve plakların kontrol altına alınmasına yardımcı olacaktır. Plaktaki bakteriler diş çürümesine neden olabilir ve diş eti hastalığına katkıda bulunabilir. Dişlerde çok uzun süre kalan plak, diş hekimi tarafından çıkarılması gereken tartar haline gelebilir.

Profesyonel temizlik ve cilalama için diş hekimine yapılan rutin ziyaretler, yaşamınız boyunca kesici dişlerinizi iyi durumda tutacaktır.