Sağlıklı Dişler İçin 10 Öneri

Sağlıklı Dişler İçin 10 Öneri

Sağlıklı dişler bir ömür boyu bakım gerektirir. Size güzel dişleriniz olduğu söylenmiş olsa bile, her gün onlarla ilgilenmek ve sorunları önlemek için doğru adımları atmak çok önemlidir. Bu, doğru ağız bakım ürünlerini almanın yanı sıra günlük alışkanlıklarınıza dikkat etmeyi içerir. Bu nedenle de diş sağlığı için yapılması gerekenler bulunmaktadır.

Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

1. Dişlerinizi Fırçalamadan Yatağa Gitmeyin

Genel tavsiyenin günde en az iki kez fırçalamak olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Yine de çoğumuz geceleri dişlerimizi fırçalamayı ihmal etmeye devam ediyoruz. Ancak yatmadan önce diş fırçalamak gün boyunca biriken mikroplardan ve plaklardan kurtulmak için en iyi yoldur.

2. Fırçalama Tekniği

Sağlıklı dişler için diş fırçalamak kadar, fırçalama şekliniz de aynı derecede önemlidir. Aslında, dişlerinizi kötü bir şekilde fırçalamak, neredeyse hiç fırçalamamak kadar kötüdür. Plak kaldırmak için diş fırçasını nazik, dairesel hareketlerle hareket ettirerek zaman ayırın. Çıkarılmayan plak sertleşerek diş taşı oluşumuna ve diş eti iltihabına (erken diş eti hastalığı) yol açabilir.

3. Dil Temizliğinin Önemi

Dilinizin üzeri düz değildir, parmaksı çıkıntılar vardır. Bundan dolayı, plak dilinizde de birikebilir. Bu sadece kötü ağız kokusuna yol açmakla kalmaz, aynı zamanda diğer ağız sağlığı sorunlarına da yol açabilir. Dişlerinizi her fırçaladığınızda dilinizi de nazikçe fırçalayın.

Diş macunu söz konusu olduğunda, beyazlatma gücü ve aromasından daha önemli unsurlar aranır. Hangi türü seçerseniz seçin, florür içerdiğinden emin olun.

4. Florürlü Diş Macunları

Florür, sağlığın diğer alanlarını nasıl etkilediği konusunda endişe duyanlar tarafından inceleme altına alınırken, bu madde ağız sağlığında temel dayanak noktası olmaya devam ediyor. Bunun nedeni, florürün diş çürümesine karşı önde gelen bir savunma olmasıdır. Dişleriniz için koruyucu bir bariyer sağlamanın yanı sıra çürümeye yol açabilecek mikroplarla da savaşır.

5. Diş Fırçalamak Kadar Etkili: Diş İpi

Düzenli olarak fırçalayan birçok kişi diş ipi kullanmayı ihmal eder. Ancak diş ipi kullanmak sadece dişlerinizin arasına sıkışmış olabilecek küçük yiyecek parçalarını almak için değildir. Diş etlerini uyarmanın, plağı azaltmanın ve bölgedeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmanın da en iyi yollarından biridir.

Bu faydaları elde etmek için günde bir kez diş ipi kullanmak genellikle yeterlidir.

Diş ipi kullanmak, özellikle artritli küçük çocuklar ve yaşlı yetişkinler için zor olabilir. Vazgeçmek yerine, dişlerinizi diş ipi ile temizlemenize yardımcı olabilecek araçları veya ağız duşlarını kullanabilirsiniz. Eczaneden temin edebileceğiniz kullanıma hazır diş ipleri fark yaratabilir.

6. Gargara Farkı

İyi bir ağız sağlığı için gargara gerekli olabilir. Genel olarak gargara üç şekilde diş sağlığı açısından önem taşımaktadır. Ağızdaki asit miktarını azaltır, diş eti ve çevresindeki fırçalanması zor alanları temizler ve dişleri yeniden mineralize eder. Fırçalama ve diş ipi kullanma yeteneğinin ideal olmadığı çocuklarda ve yaşlılarda, gargara özellikle yararlı olabilmektedir.

7. Daha Fazla Su Tüketimi

Su, ağız sağlığı da dahil olmak üzere genel sağlığınız için en iyi içecek olmaya devam ediyor. Ayrıca, genel bir kural olarak, her yemekten sonra su içmek alışkanlık haline getirilebilir. Bu, fırçalar arasında yapışkan ve asitli yiyecek ve içeceklerin bazı olumsuz etkilerinin giderilmesine yardımcı olabilir.

8. Gevrek Meyve ve Sebzeler

Taze, gevrek ürünler yemek sadece daha sağlıklı lif içermekle kalmaz, aynı zamanda dişleriniz için de en iyi seçimdir. Anne ve babaların çocuklarına yemesi daha zor yiyecekleri vermeleri ve yiyecekleri daha genç yaşta çiğnemeleri de erken yaşta diş sağlığı için yapılması gerekenler arasında yer almaktadır.

9. Sınırlı Şekerli ve Asitli Gıdalar

Sonuç olarak, şeker ağızda aside dönüşür ve bu da diş minesini aşındırabilir. Bu asitler çürüklere yol açan şeydir. Asitli meyveler, çaylar ve kahve de diş minesini aşındırabilir. Bu tür gıdalardan tamamen kaçınmanız gerekmese de, dikkatli olmanızın zararı olmaz.

10. Düzenli Diş Kontrolü

Kendi günlük alışkanlıklarınız genel ağız sağlığınız için çok önemlidir. Yine de, fırça ve diş ipi kullananların bile düzenli olarak bir diş hekimi görmesi gerekir. En azından yılda iki kez temizlik ve kontroller için diş hekiminizi görmelisiniz. Bir diş hekimi sadece diş taşı temizlemek ve çürükleri kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda olası sorunları tespit edip erken dönemde tedavi çözümlerini de sunabilir.

Diş kontrolünüz için hemen muayene randevusu oluşturabilirsiniz.