Ağız ve Diş Sağlığı İçin Faydalı 5 Besin

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Faydalı 5 Besin

Dişlerinizin bakımı sandığınızdan daha kolay olabilir! Dişlerinize iyi gelen yiyecekleri tüketerek genel sağlığınızı destekleyebilir ve diş çürümelerini önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Diş sağlığı için faydalı 5 besin ile diş yapınızı güçlendirebilirsiniz.

Evet, canınız tatlı çekiyor olabilir ve ara sıra en sevdiğiniz atıştırmalıkla kendinizi şımartmak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, her şeyi ölçülü tutmak önemlidir ve her gün günde en az iki defa dişlerinizi fırçalayarak ve diş ipi kullanarak ağız hijyeninizi koruyabilirsiniz. Ağız ve diş sağlığı için 5 faydalı besin şunlardır:

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Faydalı 5 Besin Türü

1. Lif Bakımından Zengin Meyveler

Meyveler gibi lif açısından zengin besinler, dişlerinizi ve diş etlerinizi temiz tutmanıza yardımcı olur. Bu meyveler şunlar olabilir:

  • Elma
  • Muz
  • Çilek
  • Ahududu

Meyveler şeker içerdiklerinden, aşırı atıştırma konusunda biraz dikkatli olmanız gerekir. Ancak lifle dengelenmiş doğal şekerler, onları rafine ve işlenmiş şekerli atıştırmalıklara kıyasla ağız sağlığınız için çok daha iyi bir atıştırmalık haline getirir.

2. Sebzeler

Sebzeler dişlerinizi desteklemek için harika bir besin kaynağıdır. Kereviz ve havuç gibi sebzeler çiğnerken dişlerinizden bakteri ve plak temizlemeye yardımcı olur. Lahana ve ıspanak gibi yapraklı sebzeler de çinko, kalsiyum, demir, magnezyum ve C vitamini gibi harika özel maddelerin sağlayıcılarıdır.

Günlük tüketiminize dahil etmek isteyebileceğiniz birkaç sebze önerisi şunlardır:

  • Mısır
  • Bezelye
  • Brokoli
  • Havuç
  • Domates
  • Tatlı Patates

3. Kuruyemiş

Kuruyemişler, özellikle de kalsiyum ve fosforla dolu bademler dişleriniz için sağlık yararlarıyla doludur! Kalsiyum ve fosfor, doğal özellikleri ve dişleri mineralize etmedeki rolleri nedeniyle kemiklerinizi ve dişlerinizi sağlıklı ve güçlü tutmanıza yardımcı olur.

Antep fıstığı, kaju ve yer fıstığı da harika bir protein, D vitamini, lif ve doymamış yağ kaynağı oldukları için iyi birer seçenek olabilir. Bu arada kabuklu yemişleri dişinizle kırmayarak, diş sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

4. Balık

Somon gibi balıklar, diş minesini korumak için önemli bir mineral olan fosforla doludur. Aynı zamanda harika bir omega-3 yağ asitleri ve D vitamini kaynağıdırlar. Ayrıca balıkların beyin fonksiyonlarına yardımcı olduğu, kolesterolü ve kalp hastalığı riskini düşürdüğü de bilinmektedir.

5. Süt Ürünleri

Süt ürünleri tükürüğünüzdeki mineral dengesini destekler ve güçlü, sağlıklı kemikler geliştirmenize yardımcı olur. Bunun nedeni, peynir, sade yoğurt ve süt gibi ürünlerin yüksek miktarda kalsiyum içermesidir. Bu da diğer sağlıksız yiyeceklerin tüketilmesi nedeniyle kaybedilmiş olabilecek minerallerin geri kazanılmasına yardımcı olur.

Süt ürünleri ayrıca diş minenizin yeniden inşasına da yardımcı olur.

Dişler Yemekten Ne Kadar Sonra Fırçalanmalı?

Diş minesini yumuşatabilecekleri için özellikle portakal ve limon gibi asitli meyveleri tükettikten yaklaşık 30 dakika sonra dişlerinizi fırçalamanızı önerilmektedir. Bu, ağzınızın, ağzınızda kalan asidi nötralize etmek için yeterli tükürük üretmesini sağlar, böylece dişlerinize zarar vermez.

Limon gibi turunçgiller veya şeker, nişasta içeren yiyecekler asit üretir ve bu da ağzınızın kurumasına neden olabilir. Bu nedenle tükürüğünüz besin asitlerine daha az etki edebilir ve enzimler bu dönemde dişlerinize saldırmaya başlar. Bu nedenle, dişlerinizi desteklemek için tükürüğünüz asidi nötralize edene kadar beklemelisiniz.