Pembe Estetik Nedir?

pembe estetik

Diş eti çekilmesi nedeniyle açığa çıkan diş köklerini kapatmak veya diş eti dokusu fazla ise dişi daha fazla ortaya çıkarmak için hastalarımıza pembe estetik olarak da adlandırılan, diş eti estetiği tedavisi uygulanmaktadır. 

Estetik Diş Eti Tedavisi Nedir?

Çeşitli diş hekimliği uzmanlığının temel ortak amacı, bir hastanın sağlığının ve estetik ve çiğneme fonksiyonunun restorasyonunun sağlanmasını hedeflemektedir. Ancak günümüzde insanlar genellikle estetik nedenlerle diş tedavisi aramaktadır ve bu durum daha uyumlu ve simetrik gülümsemeler elde etmenin yollarını sunmaktadır. Pembe estetik yaptıranlar da bu amaçlarla tedaviyi tercih etmektedir.

Dişlerin beyazlığı kadar, dişlerin asimetrik dizilişi ve diş etlerinin boyutu da önemlidir. İyi bir gülümseme için diş etleri kısaltılabilir veya uzatılabilir. Pembe estetik olarak da adlandırılan bu işlem kişinin ağız, diş ve çene yapısına göre diş hekimi tarafından belirlenir. Diş eti estetiği tek başına bir işlem olup gülüş tasarımı süreci kapsamında da yapılmaktadır.

Dudakların diş eti ile uyumu ve orantılı diş yapısı, yüz görünümü açısından önemlidir. Diş eti dokularının görünümü gülüş estetiği için önemli rol oynar. Bu nedenle de tedavi pembe estetik olarak adlandırılır. Bu iki prosedür, hastaların gülümsemelerinin görünümünü iyileştirmeleri için tercih edilir.

  • Doku şekillendirme, bir cerrahi teknik kullanılarak gerçekleştirilir. Diş eti çekilmeleri genellikle doku greftine ihtiyaç duymadan onarılır.
  • Kuron uzatma, diş eti ve kemik dokusu yeniden şekillendirilerek diş eti dokusu ve dişlerini dengeler.

Bu işlemlerin her ikisi de estetik sorunları düzeltmeye yönelik olmakla birlikte, ileride ortaya çıkabilecek diğer diş sorunlarının da önüne geçebilmektedir.

Pembe Estetik Ne Zaman Yapılır?

Diş etlerinin çok belirgin olması ya da diş etlerinin yeterince görünmemesi gibi nedenlerden dolayı birçok hasta gülüşlerinden memnun değildir. Diş eti estetiği sayesinde, daha hoş bir görünüm sağlamak için diş eti dokusu ve altındaki kemik şekillendirilebilir. Diş eti estetiğinin bazı faydaları şunlardır:

  • Çoğu zaman, diş eti çekilmesi periodontal hastalık gibi daha ciddi bir soruna işaret eder. Pembe estetik, bu sorunları keşfetmenin ve tedavi etmenin iyi bir yolu olabilir.
  • Diş eti çekilmesi, dişlerin gereğinden uzun görünmesine neden olabilir. Diş eti estetiği tedavisi, diş ve diş etlerinin daha orantılı bir görünüm kazanmasını sağlar.
  • Gülümsemenizde diş etlerinizin çok fazla göründüğünden ancak dişlerinizin yeterince görünmediğinden korkuyorsanız, düzeltici cerrahi bu dengeyi size sunabilir.
  • Diş eti çekilmesine neden olan problemler, nihayetinde dişlerinizin kökleri de dahil olmak üzere tüm ağız üzerinde aşındırıcı bir etkiye sahip olabilir. Diş eti estetiği bu riski en aza indirebilir.

Pembe Estetik Nasıl Yapılır?

Diş eti estetiği tedavisi işlemin büyüklüğüne göre, kliniğimizde lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Prosedür genellikle şu şekilde ilerler:

  • Daha fazla ayrıntı sağlamak için cerrahi teknikler.
  • Hasta rahatsızlığını en aza indirmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için cerrahi işlemler.
  • Hastanın kendine özgü durumu göz önünde bulundurularak en etkili tedavi seçeneği.

Pembe estetik fiyatları ve diş eti estetiği fiyatları, yapılacak tedavi sürecine göre değişiklik gösterebilmektedir. Tedavilerimiz, randevular ve pembe estetik hakkında bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.