Diastema Nedir? Ayrık Diş Tedavisi

Diastema

Diastema, dişlerin arasındaki boşluğu ifade eder. Ayrık Diş olarak da bilinmektedir. Boşluklar ağzın herhangi bir yerinde olabilir, ancak yaygın olarak iki ön diş arasında gözlenir. Bu durum genellikle kozmetik bir sorundur, ancak bazen diş eti hastalığı ile de ilişkilidir. Diastema tedavileri, porselen kaplama ve diş telleri gibi farklılıklar gösterebilir.

Diastema Nedir?

Diastema, dişler arasındaki boşluk için kullanılan bir terimdir. Boşluklar ağzınızın herhangi bir yerinde gelişebilse de ayrık diş problemi, yaygın olarak iki ön diş arasında gözlenir.

Dişleriniz arasındaki boşluklar küçük veya büyük olabilir. Diastemanın genellikle ağız sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Ancak bazı durumlarda diş eti hastalığının bir belirtisi olabilir.

Diastema Kimleri Etkiler?

Ayrık diş problemi hem çocukları hem de yetişkinleri etkiler. Durum çocuklarda daha yaygındır ve kalıcı (yetişkin) dişleri çıktıktan sonra dişlerin arasındaki boşluklar kapanabilir.

Diastema Belirtileri Nelerdir?

Diastemanın tek bir belirtisi vardır: Dişlerin arasındaki boşluk. Dişleriniz ve diş etleriniz sağlıklıysa, genellikle başka semptomlar görülmez.

Diş eti hastalığı dişleriniz arasında boşluk oluşmasına neden olduysa, ağrı, kızarıklık, şişlik veya diğer diş eti hastalığı semptomlarını fark edebilirsiniz.

Ayrık Diş Neden Olur?

Birçok insan genetik olarak diastemaya eğilimlidir. Bu nedenle durum bazen ailelerde görülür. Buna şunlar neden olabilir:

  • Eksik diş.
  • Aşırı frenilum ataçmanları.
  • Çok küçük dişler.

Bazı durumlarda anormal yutma refleksi nedeniyle ayrık diş gelişebilir. Örneğin, yutkunurken diliniz damağınıza bastırmalıdır. Ancak bunun yerine dilinizi ön dişlerinize bastırırsanız, tekrarlayan baskı zamanla boşluk oluşmasına neden olabilir.

Bazı insanlar için, dişlerinin arasındaki boşluklar, ilerlemiş diş eti hastalığının bir sonucu olarak oluşur. Bu durumda enfeksiyon çene kemiğinizi aşındırarak boşluklara ve dişlerin sallanmasına neden olabilir.

Diastema Tedavisi

Diastemayı düzeltmenin birkaç yolu vardır. Tedavi, durumun diş eti hastalığından mı yoksa sadece kozmetik bir sorundan mı kaynaklandığına bağlıdır. Duruma göre kaplama ya da ortodontik tedaviler tercih edilebilir.

Ayrık diş tedavisi hakkında detaylı bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.