Çene Estetiği Ameliyatı

cene estetigi ameliyati

Çenenin görünümünü değiştirmek amacıyla gerçekleştirilen cerrahi işleme, çene estetiği ameliyatı denir. Çene estetiği ameliyatı, genellikle tam teşekküllü hastanede ve genel anestezi altında yapılır. Kliniğimizde de bu operasyon, uzman ekibimizle birlikte Çene Cerrahı Prof. Dr. Mustafa Öztürk tarafından hastane ortamında gerçekleştirilmektedir.

Çeneler düzgün bir şekilde birleşmediğinde veya dişler çeneye tam oturmadığında ortognatik cerrahi müdahale gerekebilir. Bu tür tedavilerde ortodontik olarak dişler tedavi edildikten sonra çenelerin birbirleriyle uyumunu sağlamak amacıyla düzeltici çene cerrahisi ameliyatları yapılır. Böylece çenelerin vücut iskeletiyle olan bozuklukları düzeltilmiş olur. Bu sadece yüz görünümünü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda dişlerin düzgün bir şekilde birleşmesini de sağlar.

Çene Estetiği Ameliyatı Nedir?

Güzel bir gülümseme, uygun ısırma, sağlıklı çiğneme fonksiyonları ve yüzün fiziksel görünümü açısından her iki çenenin de çok önemli rolü vardır. Mandibula adı verilen alt çene ile maksilla adı verilen üst çene, dişlerin estetik görünümünde birlikte çok ciddi rol oynar. Hem estetik hem de fonksiyonel şikayetleri olan kişiler sıklıkla çene estetiği ve ortognatik cerrahi için tedavi ararlar. 

Çene estetiği göz önüne alındığında dişlerin ve çenelerin konumu normal pozisyonda olmuş olmasına rağmen bazen çene ucu gereğinden fazla önde veya arkada konumlanmış olur. Bu tür durumlarda da çene ucu düzeltme ameliyatları yapılarak estetik düzeltilmeye çalışılır. 

Çene Ameliyatı Neden Yapılır?

Çeneler doğumdan itibaren gelişmeye ve büyümeye başlar. Bu süreçte ortaya çıkan genetik ve lokal faktörlerin etkisiyle büyüme ve gelişme etkilenebilir. Bunu sonucunda çiğnemeyi, konuşmayı, uzun süreli ağız sağlığını ve görünümünü etkileyebilecek bir dizi sorun olabilir. Ortodonti, sadece dişler söz konusu olduğunda tedaviyle estetiği, fonksiyonu ve konuşmayı düzeltebilir. Eğer çeneler ve iskelet yapıda bir problem varsa ortognatik cerrahi ameliyatlarıyla kaybedilen fonksiyonlar geri kazanılabilir.

Estetik kaygılar dışında her iki çenesinden de şikayeti olan birçok kişi vardır. Sıklıkla çene ameliyatı için nedenler şunlardır:

  • Alt ve üst çene dişlerinin birbirine temas edememesi.
  • Yemek yerken yiyecekleri iyi çiğneyememe.
  • Çocukluk çağında çene kırığı geçmişinin olması. Kırığın tam tedavi edilmemesi ya da tedavinin yarım kalması.
  • Üst çenenin çok geri konumlanmış olması.
  • Dudak yarığı nedeniyle geçirilen birçok ameliyat sonrasında üst çenede ve dudakta gözlenen gelişim problemleri.

Çene ameliyatı hakkında detaylı bilgi ve randevu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.