Yarık Dudak ve Yarık Damak Tedavisi

Yarık dudak ve yarık damak, üst dudakta, damakta veya her ikisinde birden bulunan açıklıklar veya yarıklardır. Yarık dudak ve yarık damak, doğmamış bir bebekte gelişen yüz yapılarının tam olarak kapanmaması sonucu ortaya çıkar. Yarım dudak ve yarım damak tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Yarık Dudak ve Yarık Damak Neden Olur?

Yarık dudak ve yarık damak en sık görülen doğum kusurları arasındadır. En yaygın olarak izole doğum kusurları olarak ortaya çıkar. Ancak aynı zamanda birçok kalıtsal genetik durum veya sendromla da ilişkilidir.

Yarık dudak ve yarık damak, bebeğin yüzündeki ve ağzındaki dokular düzgün bir şekilde birleşmediğinde ortaya çıkar. Normalde dudak ve damağı oluşturan dokular hamileliğin ikinci ve üçüncü aylarında birleşir. Ancak yarık dudaklı ve yarık damaklı bebeklerde füzyon asla gerçekleşmez veya sadece kısmen gerçekleşir, bir açıklık (yarık) bırakır.

Yarık dudak ve yarık damak vakalarının çoğu genetik ve çevresel faktörlerin etkileşiminden kaynaklandığına inanılmaktadır. Ancak birçok bebekte kesin bir neden bulunmaz. Anne veya baba, tek başına veya yarık dudak veya yarık damak içeren genetik bir sendromun bir parçası olarak yarıklığa neden olan genleri aktarabilir.

Yarık Dudak ve Yarık Damak Tedavisi

Yarık dudak ve yarık damak zamanla düzeltilebilir. Çoğu bebekte, bir dizi ameliyat sonrasında minimum yara izi ile daha normal bir görünüm elde edebilir. Yarık dudak ve yarık damak tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.