Ağız Sağlığının Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkisi

agiz-sagliginin-kalp-sagligi-uzerindeki-etkisi

Yapılan araştırmalar, ağız ve diş sağlığı zayıf olan kişilerin kalp krizi veya felç gibi kardiyovasküler problemlere sahip olma oranlarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu da sağlıklı kalplerin, sağlıklı dişlerle bağlantılı olduğunu ortaya koymaktadır.

Kalp Sağlığı ve Ağız Sağlığı Neden Bağlantılı Olabilir?

Ağız sağlığı ve kalp hastalığı, bakterilerin ve diğer mikropların ağzınızdan kan dolaşımı yoluyla vücudunuzun diğer bölgelerine yayılmasıyla bağlantılıdır. Bu bakteriler kalbe ulaştığında, kendilerini herhangi bir hasarlı bölgeye bağlayabilir ve iltihaplanmaya yol açabilir. Ağız ve diş sağlığının kalp sağlığı üzerindeki etkilerini açıklayan pek çok nokta bulunmaktadır.

  • Diş etlerini enfekte eden ve diş eti iltihabına neden olan bakteriler, ayrıca vücudun başka yerlerindeki kan damarlarına geçerek kan damarı iltihabına ve hasarına neden olabilir. Küçük kan pıhtıları, kalp krizi ve felç riskini de artırır. Ağızdan uzakta aterosklerotik (damar sertliği) olan damarlarda oral bakteri kalıntılarının bulunması bu fikri desteklemektedir.
  • Diş iltihapları soruna neden olan bakterilerden ziyade, kalp ve beyin de dahil olmak üzere vücutta bir dizi damar hasarını başlatan vücudun bağışıklık tepkisidir.
  • Diş eti hastalığı ile kardiyovasküler hastalık arasında doğrudan bir bağlantı olmayabilir. Ancak birlikte ortaya çıkmalarının nedeni, her iki durum için de bir risk faktörü olan diğer potansiyel problemler olabilir.

Kötü Diş Sağlığı ve Kalp Hastalığı Riskleri Nelerdir?

Diş eti iltihabı veya ilerlemiş periodontal hastalık gibi kronik diş eti rahatsızlıkları olan hastalar, özellikle teşhis edilmemiş ve kontrol altına alınmamışsa, kötü ağız sağlığının neden olduğu kalp hastalığı için en yüksek riske sahiptir. Diş eti enfeksiyonu ile ilişkili bakteriler ağızda yer alır. Ancak kan dolaşımına karışarak kan damarlarına bağlanabilir ve kardiyovasküler hastalık riskini artırabilir. Belirgin diş eti iltihabınız olmasa bile, yetersiz ağız hijyeni ve diş plakları sizi diş eti hastalığı riski ile karşı karşıya getirir.

Ağız Sağlığını Korumanın Yolları

Kalbinizi korumak için ağız sağlığınızı şu basit adımlarla koruyabilirsiniz.

  • Günde iki kez florürlü diş macunu ile dişlerinizi fırçalayın.
  • Dişlerin arasını her gün diş ipi ile temizleyin.
  • Dengeli bir diyet yapın ve öğünler arasında atıştırmayı sınırlayın.
  • Diş temizliği ve muayeneler için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin.

Sağlığınızı düşündüğünüzde, ağız sağlığınızın büyük resmin bir parçası olduğunu unutmayın. Her şey birbiriyle bağlantılıdır. Yani dişlerinizle ilgilenirken kalbinizle de ilgilenmiş olursunuz.