Hipertansiyon ve Ağız Sağlığı

Hipertansiyon ve Ağız Sağlığı

Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, dünya çapında 25 yaş ve üstü kişilerin yüzde 40’ını etkiler. Son yıllarda yapılan araştırmalar, hipertansiyon ve ağız sağlığı arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. 

Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon, yüksek tansiyon anlamına gelir. Her yıl dünya çapında yaklaşık 7,5 milyon insan, yüksek basıncın damarları zayıflatması ve hayati organlara kan akışını engellemesi sonucu ortaya çıkan komplikasyonlar nedeniyle ölmektedir. Yetişkinler, doktorlarından en az iki yılda bir seviyelerini kontrol etmelerini istemelidir. Neyse ki, diyet değişiklikleri, egzersiz ve ilaç tedavisi dahil olmak üzere hipertansiyonu yönetmenin yolları vardır.

Hipertansiyon ve Ağız Sağlığı Arasındaki İlişki

Yapılan bir araştırma, seyrek diş fırçalama gibi kötü ağız hijyeni alışkanlıklarına sahip kişilerin hipertansiyondan muzdarip olma olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Her gün dişlerini bir veya daha fazla fırçalayan ve ayrıca diş ipi ya da gargara kullanan deneklerin hipertansiyondan muzdarip olma olasılığı daha düşüktür. Çalışma, iyi ağız hijyeni alışkanlıklarını sürdürmenin yüksek tansiyonu önlemeye veya kontrol etmeye yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır. Durumları için ilaç alan yüksek tansiyon hastaları, iyi ağız hijyeni uygularlarsa daha fazla fayda görmektedir.  

Bulguları, diş eti enfeksiyonu, diş eti iltihabı ve diş hasarı ile belirgin bir oral durum olan periodontal hastalığın kan basıncını daha da kötüleştirdiğini ve hipertansiyon tedavisini engellediğini göstermiştir. Daha sağlıklı diş etlerine sahip olan kişiler, kan basıncını düşüren ilaçlara daha iyi yanıt vermektedir. Spesifik olarak, diş eti hastalığı olan kişilerin, ağız sağlığı iyi olan hastalara kıyasla sağlıklı kan basıncı aralıklarına ulaşma olasılıkları yüzde 20 daha azdır.

Ağız Sağlığı Neden Önemlidir?

Kalp sağlığı ve ağız sağlığı arasındaki bağlantı neden önemlidir? Tedavi edilmeyen veya kötü kontrol edilen hipertansiyon; kalp krizi, kalp yetmezliği, felç ve böbrek hastalığına yol açabilir. Dünya Sağlık Örgütü, yüksek tansiyonu kalple ilgili ölümlerin önde gelen nedeni olarak belirtmektedir. 

Araştırmalar diş ve tıp doktorlarının diş eti hastalığı ve yüksek tansiyon belirtileri olan hastaları tedavi etmek için birlikte çalışması gerektiğini göstermektedir. Periodontal hastalığı olan hastaların daha yakından tansiyon takibine ihtiyaç duyabileceğini ve yüksek tansiyon teşhisi konanların periodontal tedavi için diş hekimine sevk edilmesi gerekmektedir. 

Sağlıklı bir yaşam için iyi ağız hijyeni şarttır. Ağız sağlığını korumak için düzenli diş hekimi ziyaretleri de önemlidir. Muayene ve temizlik randevunuzu planlamak için ofisimiz ile iletişime geçin.