Diş Lekeleri Neden Oluşur?

Diş Lekeleri Neden Oluşur?

Diş lekeleri, bembeyaz dişlerinizin sararmasına ve gülüşünüzün solmasına neden olabilir. Diş renginin bozulmasını önlemek veya dişlerinizi beyazlattıysanız ve bunu korumak istiyorsanız, bu ipuçları ile dişlerinizin inci gibi beyaz kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Dişleri Lekeleri Neden Oluşur?

Beyaz dişlere yönelik başlıca tehditlerden ikisi, asitli ve aşırı renklendirici içeren yiyecek ve içeceklerdir. Asitli yiyecekler dişler için sorunludur çünkü diş minesini aşındırabilir, bu da dişleri daha şeffaf hale getirir ve alttaki sarı-kahverengi dentini ortaya çıkarır. Bunun sonucunda da pek hoş olmayan, sarımsı bir renk tonuna sahip dişler ortaya çıkar. 

Gıdalardaki asitler ayrıca diş minesini yumuşatarak dişleri aşınmaya ve lekelere karşı daha savunmasız hale getirir. Spor ve enerji içecekleri, kahve ve çay yüksek düzeyde asit içerir, bu nedenle tüketimini sınırlamanız gerekir.

Koyu renkli yiyecekler daha besleyici olma eğilimindedir, ancak ne yazık ki dişleri lekeleme olasılıkları daha yüksektir. Bitter çikolata, çaylar, ahududu, yaban mersini ve böğürtlen gibi yoğun pigmentli meyvelerin yanı sıra domates, köri ve soya sosu gibi renkli sosların hepsinin diş lekelerine neden olduğu bilinmektedir.

Dişlerde renklenmeye neden olan faktörlerden en büyüğü sigaradır. Diş lekelerinin oluşmasında ve dişlerin zamanla sarımsı bir renk tonuna bürünmesine neden olmaktadır.

Diş Lekeleri Nasıl Önlenir?

Meyveler ve sebzeler gibi diğer ürünler çok fazla besin değeri içerir. Dişleri lekeleme olasılıkları daha yüksek olabilir, ancak bu onları tamamen bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Lekeleri önlerken sevdiğiniz sağlıklı yiyecekleri yemeye devam etmenin yolları vardır. 

 • Bu yiyecek ve içeceklerin ağzınızda kalmasına izin vermeyin. Dişlerinizde ne kadar az zaman harcarlarsa, lekelenme şansı o kadar düşük olur.
 • Salata tabağınıza gevrek meyve ve sebzeleri ekleyin. Leke yapabilen meyveler yiyorsanız, gevrek yiyecekler dişlerinizi temizlemeye yardımcı olacaktır.
 • Pipet kullanın. Pipet kullanmak, smoothielerin ve meyve sularının dişlerinizde daha az kalmasına yardımcı olabilir.
 • Mümkün olduğunca süt ve süt ürünleri tüketmeye özen gösterin. Süt, asitliği nötralize etmeye yardımcı olur ve ayrıca dişleri güçlendiren kalsiyum içerir.
 • Asitli veya lekeli yiyecekler yedikten sonra dişlerinizi fırçalamadan önce 30 dakika bekleyin. 
 • Dişleri tam 5 dakika fırçalayın. Plakları dişlerinizden uzak tutun. Diş ve diş etlerinize uygun sertlikte bir diş fırçası kullanın. Daha fazla bilgi almak için hekiminize başvurabilirsiniz.
 • Düzenli olarak günde en az 1 defa diş ipi kullanın. 
 • Şekersiz sakız çiğneyin. Şekersiz sakız tükürük akışını artırarak dişlerinizi durulamaya yardımcı olur. 
 • Diş macununuzu seçerken, dişlerinizde ihtiyaç hissettiğiniz eksikliğe göre karar verin. Karar veremiyorsanız, diş hekiminizle konuşabilirsiniz.
 • Evde beyazlatma kitleri üreticilerinin uyarılarına uyun. Beyazlatma kitleri önemli faydalar sağlar, ancak bazı ürünler diş minesine zarar vererek dişlerinizin uzun vadede gri görünmesine neden olabilir.
 • Bazı antibakteriyel gargaralar ve sıvı demir takviyeleri gibi ilaçlar diş lekelerine neden olabilir.

Diş lekelerinizden kurtulmak ve çok daha beyaz dişlere kavuşmak için hemen bizimle iletişime geçebilir veya online olarak randevu oluşturabilirsiniz.