Kurban Bayramında Ağız ve Diş Bakımı

Kurban Bayramında ağız ve diş bakımı önemli bir yere sahiptir. Bayram süresince et tüketiminin artması sonucunda, problemli dişlerin arasına gıda artıklarının girmesi diş eti rahatsızlıklarına neden olabilir. Dişlerin arasındaki boşluklara gıda artıklarının dolmasına bağla olarak dişlere ve diş etlerine baskı yapabilir. Bunun sonucunda da diş ağrıları ve iltihap gibi istenmeyen durumlar gelişebilir. Böyle bir rahatsızlık durumunda diş aralarının temizliğine önem verilmesi gerekir. Bu nedenle de bayram sonrasında bir diş hekimine görünülmesi önemlidir.

Kurban Bayramında Ağız ve Diş Bakımı

Kurban Bayramında ağız ve diş bakımı için yapılabilecekler bulunmaktadır. Hem bayram süresinde hem de bayramdan sonra dikkat edilebilecekler sayesinde çok daha sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olunabilir.

Düzenli Diş Bakımı

Sadece Kurban Bayramı sürecinde değil her zaman düzenli diş bakımı yapılması gerekir. Ancak bu sayede sağlıklı bir diş ve diş etlerine sahip olunabilir. Düzenli diş bakımında diş fırçalamak kadar diş ipi kullanmanın da büyük önemi vardır. Özellikle de Kurban Bayramı’nda diş arası temizliğinin tam anlamıyla sağlanabilmesi için diş ipi kullanımı, en etkili yöntemlerden biridir. Diş ipi sayesinde, diş etine zarar vermeden rahat bir şekilde dişler arasında kalan gıda artıkları çıkarılabilir.

Diş bakımında özellikle Kurban Bayramı’nda yapılan en büyük hatalardan biri ise kürdan kullanımı olmaktadır. Uzun süreli kürdan kullanımı, diş etlerinde travmaya yol açabilir. Bunlar sonucunda ise diş eti çekilmesi ve kemik kaybı gibi istenmeyen durumlar gelişebilir.

Diş Hekimi Kontrolü

Kurban Bayramı sonrasında diş hekimi kontrolünün yapılması diş aralarında kalan ve fark edilmeyen artıkların çıkarılması, çürüklerin tespit edilmesi vb. gibi durumlar açısından önemlidir. Bu nedenle diş hekimi randevularınızı bayram öncesinde alarak, bayram sonrasında kontrollerinizi sağlayabilirsiniz.