Emzik ve Diş Gelişimi

Bebeklerde Diş Sağlığı ve emzik

Çoğu çocuk, sakinleşmek için emzik emmek ister. Ancak çocuklar doğduğu andan itibaren çeneleri ve dişleri gelişmeye başlar. Emzikler uzun süre kullanıldığında, dişlerin şekli ve konumu üzerinde zararlı etkiye sahip olabilir. Sadece çocuğunuzun ağız yapısını değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda çocukların hassas dişlerine zarar verebilecek çürüyen bakterilere de ev sahipliği yapabilir. Emziklerin çocuğunuzun büyüyen dişlerini nasıl etkilediğini ve onlardan kurtulma zamanının geldiğini bu ipuçlarıyla öğrenelim.

Çocukların Ağız Yapıları

Çocuğunuzun ağız sağlığı söz konusu olduğunda, hassas gelişen ağız yapılarını nelerin etkileyebileceğini ve hastalıkları nasıl önleyebileceğinizi bilmek önemlidir. Sağlıklı ve güçlü dişleri korumak için, sağlıklı uygulamalara ve iyi ağız hijyenine erken başlamak gerekir.

Çocuklar için süt dişlerinin oluşumu, ağız hijyeni deneyiminin ilk adımıdır. Aileler çocuklarının, ilk dişlerini yaklaşık 6. ayda çıktığını görecek ve diğer dişleri de oldukça hızlı bir şekilde bunu takip edecektir. Genellikle süt dişleri olarak bilinen dişlerinin bakımı önemlidir çünkü süt dişlerindeki çürük daha sonra kalıcı dişlerin gelişimini etkileyebilir ve aynı zamanda kalıcı dişler çıkmaya başladığında izleyecekleri yola da rehberlik eder. Ayrıca süt dişleri küçük çocuklarda konuşma ve yemek yeme için önemlidir ve normal çene ve kas gelişimini sağlar.

Emzik ve Bebek Dişleri

Emzikler, bebeklere doğumdan sonra verilen ilk şeylerden biridir. Çoğu zaman, çocuklar emziklerini yürümeye başlayana ve hatta okul öncesi çağına kadar emeceklerdir. Emme davranışı, kendi dünyaları hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışan bir bebeğin doğal reflekslerinden biridir.

Emzik emmek, bir ebeveynden ayrı kalma, yabancı bir ortamda bulunma veya yabancılarla çevrili olma gibi zor zamanlarda çocuğa güvenlik hissi verir. Parmak emme ve emzikler küçük çocuklarda gevşemeye neden olur ve bu da onların daha kolay uykuya dalmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle emzikler, ebeveynlerin çocuklarına vermek için popüler bir öğedir. Emzikler, sıkıntılı veya mutsuz çocuklara rahatlama ve huzur sağlarken, çocuğunuzun ağzının özellikle dişleriyle ilgili olarak düzgün gelişmesini engelleyen aşırı diş sorunlarına da neden olabilir.

Emziklerin uzun süreli kullanımı, çocukların çeneleri, ağızlarında tekrar tekrar tutulan herhangi bir şeyin etrafında büyüdükçe ağzın şeklini ve dişlerin hizasını etkiler. Emzikleri aşırı kullanmak, çocuğunuzun ağzında parmak emme ile aynı etkiye sahip olabilir ve bu da dişlerin gelişimini ve yerleşimini etkiler. Uzun süre emzik kullanan birçok çocuk, üst ön dişleri öne doğru eğilip çarpık olduğu için ısırma problemleri geliştirmiştir. Aşırı emzik kullanımının diğer belirtileri arasında ağız çatısının değişmesi ve ağız kapalıyken ön dişlerin birleşmemesi sayılabilir. Belirtildiği gibi, emzikler bir çocuğun ağzını parmak emmeye benzer şekilde etkiler, ancak emzik kullanımını izlemek parmak emmekten daha kolay olduğu için genellikle kırılması daha kolay bir alışkanlıktır.

Çocuğunuzun Dişlerini Nasıl Korursunuz?

Emzikler normal kullanımda zararlı olmamakla birlikte, kullanımlarının izlenmesi gerekmektedir. Bir çocuğun ilk diş muayenesinin ilk dişi çıktıktan sonra veya ilk doğum gününe kadar olması önerilir. Çocuğunuzun erken yaşta diş hekimi ile görüşmesi, şekil bozukluğu keşfedilmesine ve herhangi bir emzik hasarı oluşmadan çocuğunuzun dişlerini korumak için bir bakım planının geliştirilmesine olanak sağlayabilir.

Çocuğunuza emzik vermeye karar verirseniz, onu şeker veya bal gibi tatlı sıvılara batırmaktan kaçının çünkü bu diş çürümesine neden olabilir. Ayrıca hızlı büyüyen bakteriler için kolay bir hedef olduklarından, mümkün olduğunca düzenli olarak temizlenmesi tavsiye edilir. Emzikleri çocuğunuzun kıyafetlerine iple bağlamamaya çalışın çünkü bir çocuk emzikleri kolayca bir şeye kaptırabilir ve emziği zorlayarak dışarı çekmeye çalışabilir. Bu da dişlerin zarar görmesine neden olabilir.

Çocuğunuzu emzikten ayırmanın en iyi yollarından biri, emziklerini kullanmamayı tercih ettikleri zaman için cesaretlendirmek ve övmektir. Çocuğunuzu emziğini emdiği için azarlamak yerine, kullanmadığı zamanlarda övün. Çocuğunuzu emzik kullandığı için azarlamak, azarlamayla başa çıkmaya çalışırken emzik kullanma olasılığını artırabilir. Daha iyi sonuçlar için, emziksiz uyudukları her gece için bir yıldız çizelgesi veya kullanıp kullanmadıklarını izleyen bir program kullanarak bir ödül vermeyi deneyebilirsiniz. Çocuğunuz stresli hissettiğinde emzik emme eğilimindeyse, mümkünse stresli durumlardan kaçınmaya çalışın ve bol bol rahatlamasını sağlayın.

Başlamak İçin İpuçları

Çocuğunuzun ilk dişi çıktığında, onu ve görünen diğer tüm dişleri fırçalamaya veya bir tülbent aracılığıyla dişlerini temizlemeye başlayın. Dişler birbirine yaklaştıkça, orada birikebilecek plakları çıkarmak için çocuğunuzun her dişin arasını temizlemek için diş ipi kullanmasına yardımcı olun. Çocuğunuzun ağız sağlığını nasıl iyileştireceğiniz hakkında bilgi için 533 346 27 57 numaralı telefondan bizi arayın!