İmplantoloji – İmplant Tedavisi

 

İmplant kelimesi Fransızca kökenli olup TDK da doku ekimi olarak tanımlanmaktadır. Halk dilinde ise diş hekimliği alanında vida diye tabir edilir. En basit tabiriyle tek veya çoklu diş eksikliğinde yeterli kemiğin olduğu durumlarda dışarıdan kök benzeri malzemelerle çene kemiğine vida yerleştirilmesi ve bunun üzerine protez yapılması işlemidir.

İmplant tedavisini yapabilmek için çene de yeterli kemik ve mesafe olması gerekmektedir. Tedavi genelikle lokal anestezi ile implant yerleştirilecek bölge uyuşturularak yapılır. Ama hastanın isteğiyle sedasyon (yarı uykulu) veya genel anesteziyle (tam uyku hali) de yapılabilir. Cerrahi operasyon olarak adlandırılan implant ameliyatları sırasında ortam ve kullanılan malzemeler steril olmalıdır.

Ameliyat sonrasında hastanın 5-10 gün sonrasında dikişleri alınır. Sonrasında yaklaşık üç ay kadar bekletilerek implantın çene kemiğine kaynaşması sağlanır. Uygulanacak implantın çeşidine göre hemen veya üç ay beklenerek osteointegrasyonun oluşması beklenir. Sonrasında kontrol filmi alınır ve vida, çene kemiğine kaynaşmışsa artık üst yapısına yani protezine başlanır.

İmplant tedavisinin avantajları arasında; daha doğal bir görünüm sağlaması, çene kemiğinin erimesini önlemesi, daha iyi çiğneme ve istenilen yiyeceklerin daha rahat tüketimini sağlaması ve daha uzun ömürlü kullanıma sahip olması sayılabilir. İmplantların uzun ömürlü kullanılabilmesi için seçilen malzemenin kalitesi ve yapan hekimin tecrübesi önemli olduğu kadar hastanın ağız hijyenine çok dikkat etmesi de gerekmektedir. Burada hekiminin önerdiği ağız hijyen planlamasına mutlaka uyulması gerekmektedir.

İmplant tedavisi 18 yaş ve üzeri bireylere uygulanabilir. Kronik rahatsızlığı olan (kalp, şeker, tansiyon) hastalara da bazı ek önlemler alınarak bu tedavi uygulanabilir. 

Birçok implant çeşidi vardır ve kalitesine göre de fiyatında değişiklikler olur. İmplant ameliyatları mutlaka alanında uzman cerrah tarafından yapılmalıdır.

İletişim ve Sosyal Medya

Tedaviler hakkında bilgi almak için sosyal medyada takip edebilir ve bizi arayabilirsiniz.